15 stycznia 2014

Przez dziurkę od klucza cz.III - Nežka Šatkov ZEBRA

Dzisiaj kolejna część minicyklu poświątecznego, chociaż większość z nas pewnie już dawno zapomniała o Świętach. Kolejnym nowym mieszkańcem pokoju dziewczyn jest pewna zebra...
Zebra jest zwierzęciem wyjątkowym, ponieważ urodziła się pośród koni, ale w jej żyłach płynie afrykańska krew dziadków, stąd te białe pasy w umaszczeniu. Jej odmienność i wyjątkowość jednocześnie sprawiają, że ma wiele problemów w szkole. Tak, w szkole. Postać zebry jest spersonifikowana i tak właściwie jest to opowieść o dziecku innym niż wszystkie. Zebra może i wygląda inaczej, ale za to jak skacze! Nikt jej nie dorównuje. Tekst bajki napisała piosenkarka Ifi Ude, pół-Nigeryjka pół-Polka, bazując poniekąd na własnych doświadczeniach. Zebra to historia o tolerancji. O tym, że inny nie znaczy gorszy. To także bajka o cudownych rodzicach i niespodziewanej przyjaźni.
Książka jest debiutem ilustratorskim Nežki Šatkov, z którą miałam przyjemność dzielić stoisko na X-Mas Kram w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i otrzymać egzemplarz z autografem i dedykacją. Dziękuję! Jeżeli to jest Twój debiut Nežka to chapeau bas! Ilustracje są fantastyczne, wszystkie bardzo spójne i wprowadzające w klimat opowieści. Swoją drogą idealne jako printy np. na koszulkę. I te detale - jabłonie, muchomory, kwiaty, szklanki, słomki, samochody, listki, koguty... Na jednej z ilustracji mknie nawet na rowerze młoda dziewczyna - gdyby nie kolor włosów, wypisz wymaluj Nežka!

źródło: www.nezkasatkov.pl

Książkę wydało wydawnictwo Poławiacze Pereł. Im też trzeba pogratulować debiutu. Mogę wam zdradzić, że Zebra jest książką otwierającą pewien cykl i już niedługo możemy się spodziewać kolejnej pozycji, również ilustrowanej przez Nežkę. Nie mogę się doczekać!


ZEBRA
Autor: Ifi Ude
IlustratorkaNežka Šatkov
Wydawnictwo: Poławiacze Pereł
2 komentarze:

  1. Znamy i uwielbiamy. Już czekam na kolejną książkę tego wydawnictwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. My właśnie zaczęliśmy przygodę z "poważniejszą" literaturą i ciągle szukam nowych inspiracji :) Dzięki!

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...